Świeże warzywa i owoce dla restauracji

Plusy i brak minusów współpracy z hurtownią warzyw i owoców 🙂

Każda szanująca się restauracja chce dobrze nakarmić swoich klientów. Dobrze, czyli: smacznie, zdrowo, a także z dbałością o jakość produktów oraz ich różnorodność. A gdzie najkorzystniej zaopatrywać się w świeże warzywa i owoce dla restauracji? W markecie? Na bazarze? Bezpośrednio u producenta? Nie. Najkorzystniej będzie w hurtowni, co za chwilę udowodnimy.

W hurtowni będzie najtaniej!

Przede wszystkim dlatego, że można wynegocjować indywidualne ceny, powiązane z ciągłością zamówień. Można też wynegocjować indywidualne ceny w oparciu o wzajemną promocję marki (dobre hurtownie lubią zaopatrywać dobre restauracje!). A w ogóle to należałoby zacząć od tego, że hurtownia – jak sama nazwa wskazuje – to taka placówka sprzedażowa, która jest nastawiona na HURT, czyli ceny już na starcie różnią się znacznie od cen detalicznych.

Warzywa dla restauracji – SELIGA RADOM – oczywiście, że najtaniej!

świże warzywa dla restauracji

W hurtowni będzie największy wybór!

Ktoś powie, że na bazarze może być większy? Bardzo wątpliwe. Bazar to zgromadzenie drobnych sprzedawców, z których każdy indywidualnie nastawiony jest na jak największy zysk. W efekcie każdy sprzedaje to, co w danej porze roku cieszy się największym wzięciem. Dobra hurtownia natomiast posiada w ofercie praktycznie WSZYSTKO, co tylko jest do zdobycia, właśnie z racji tego, że zaopatruje m.in. restauracje, które potrzebują często wyszukanych gatunków i odmian, niezbędnych do przygotowania konkretnych potraw.

Owoce dla restauracji – SELIGA RADOM – naprawdę duuuży wybór!

świeże owoce dla restauracji hurtownia Radom

W hurtowni wszystko jest najświeższe!

Owoce i warzywa trafiają do hurtowni albo bezpośrednio od lokalnych producentów, albo prosto z importu. Czyli przebywają krótszą drogę, niż te, które widzimy w sklepach i na bazarach. Dla niektórych gatunków nawet 2-3 dni różnicy to jest czasem dużo. Ponadto dobra (i szanująca się!) hurtownia potrafi odpowiednio zadbać o przechowywane produkty. Tak profesjonalnych warunków magazynowych, a także odpowiednio przeszkolonej kadry pracowniczej nie mają często nawet hipermarkety. Można oczywiście powiedzieć, że jeszcze świeższe produkty oferują producenci… Oferta producenta, jak by nie była bogata, będzie jednak zawsze uboższa od oferty hurtowni.

Warzywa dla restauracji – SELIGA RADOM – świeżość to podstawa sukcesu!

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Kapusta i (samo) zdrowie

Kapusta i (samo) zdrowie

Zacznijmy od tego, że kapusta to nie tylko kapusta! Zarówno kapusta głowiasta, jak i kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepa, brukselka, kapusta pekińska – to odmiany tego samego gatunku, zwanego fachowo kapustą warzywną. Są to warzywa nie tylko smaczne i pożywne, ale też bardzo zdrowe. Dominują w kuchni europejskiej, azjatyckiej, amerykańskiej (obu Ameryk), australijskiej, a także zaznaczają swą obecność w kuchni afrykańskiej. Przyjrzyjmy im się.

czytaj dalej
Sezon na przetwory rozpoczęty!

Sezon na przetwory rozpoczęty!

Tak zwany sezon ogórkowy kojarzy nam się z okresem wakacyjnego wypoczynku. Zaradne i gospodarne osoby znajdą jednak odrobinę czasu, by poświęcić go na własnoręczne wykonanie pierwszych w roku domowych przetworów. I nie chodzi wcale tylko o ogórki małosolne, za którymi szaleją wszyscy Polacy. W grze są także choćby truskawki i czereśnie, czyli idealne składniki na domowe dżemy.

czytaj dalej