Świeże warzywa i owoce dla restauracji

Plusy i brak minusów współpracy z hurtownią warzyw i owoców 🙂

Każda szanująca się restauracja chce dobrze nakarmić swoich klientów. Dobrze, czyli: smacznie, zdrowo, a także z dbałością o jakość produktów oraz ich różnorodność. A gdzie najkorzystniej zaopatrywać się w świeże warzywa i owoce dla restauracji? W markecie? Na bazarze? Bezpośrednio u producenta? Nie. Najkorzystniej będzie w hurtowni, co za chwilę udowodnimy.

W hurtowni będzie najtaniej!

Przede wszystkim dlatego, że można wynegocjować indywidualne ceny, powiązane z ciągłością zamówień. Można też wynegocjować indywidualne ceny w oparciu o wzajemną promocję marki (dobre hurtownie lubią zaopatrywać dobre restauracje!). A w ogóle to należałoby zacząć od tego, że hurtownia – jak sama nazwa wskazuje – to taka placówka sprzedażowa, która jest nastawiona na HURT, czyli ceny już na starcie różnią się znacznie od cen detalicznych.

Warzywa dla restauracji – SELIGA RADOM – oczywiście, że najtaniej!

świże warzywa dla restauracji

W hurtowni będzie największy wybór!

Ktoś powie, że na bazarze może być większy? Bardzo wątpliwe. Bazar to zgromadzenie drobnych sprzedawców, z których każdy indywidualnie nastawiony jest na jak największy zysk. W efekcie każdy sprzedaje to, co w danej porze roku cieszy się największym wzięciem. Dobra hurtownia natomiast posiada w ofercie praktycznie WSZYSTKO, co tylko jest do zdobycia, właśnie z racji tego, że zaopatruje m.in. restauracje, które potrzebują często wyszukanych gatunków i odmian, niezbędnych do przygotowania konkretnych potraw.

Owoce dla restauracji – SELIGA RADOM – naprawdę duuuży wybór!

świeże owoce dla restauracji hurtownia Radom

W hurtowni wszystko jest najświeższe!

Owoce i warzywa trafiają do hurtowni albo bezpośrednio od lokalnych producentów, albo prosto z importu. Czyli przebywają krótszą drogę, niż te, które widzimy w sklepach i na bazarach. Dla niektórych gatunków nawet 2-3 dni różnicy to jest czasem dużo. Ponadto dobra (i szanująca się!) hurtownia potrafi odpowiednio zadbać o przechowywane produkty. Tak profesjonalnych warunków magazynowych, a także odpowiednio przeszkolonej kadry pracowniczej nie mają często nawet hipermarkety. Można oczywiście powiedzieć, że jeszcze świeższe produkty oferują producenci… Oferta producenta, jak by nie była bogata, będzie jednak zawsze uboższa od oferty hurtowni.

Warzywa dla restauracji – SELIGA RADOM – świeżość to podstawa sukcesu!

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Cała prawda o brukselce

Cała prawda o brukselce

Mała brukselka ma duży problem: nie wszyscy za nią przepadają z powodu charakterystycznego, gorzkawego posmaku. Tymczasem nie jest to wina wyłącznie brukselki. Sztuka gotowania polega bowiem na tym, by znać odpowiednie tajniki obróbki termicznej, właściwe dla danego warzywa. Kto je zna, ten może się cieszyć nie tylko wybornym smakiem brukselki, ale także jej zdrowotnymi właściwościami.

czytaj dalej
Polskie jabłka – za co je uwielbiamy?

Polskie jabłka – za co je uwielbiamy?

Polska jest europejską, a nawet wręcz światową potęgą w produkcji jabłek. Również w konsumpcji tych owoców Polacy nie mają zbyt wielu groźnych konkurentów. Jabłka to nasza wielowiekowa tradycja, a według Józefa Ignacego Kraszewskiego, wielkim miłośnikiem jabłek był król Jan III Sobieski, który podobno osobiście pielęgnował przypałacowy sad. Spróbujmy dziś odpowiedzieć na pytanie: za co kochamy te wyjątkowe owoce?

czytaj dalej