Jakie warzywa i owoce najchętniej kupujemy przed świętami?

Polska tradycja wigilijna jest specyficzna. A dzięki temu unikatowa na skalę europejską, a w pewnym sensie nawet i światową. W dużej mierze bazuje na głęboko zakorzenionych zwyczajach ludowych, co niejednokrotnie wywołuje zachwyt wśród gości z zachodu Europy. Ale w naszej tradycji wigilijnej zakorzeniło się coś jeszcze: świadectwo biedy z okresu PRL-u.

Nieśmiertelne pomarańcze

Właściwie jedynym, w miarę dostępnym cytrusem „za poprzedniego ustroju” była cytryna. Od czasu do czasu udawało się kupić grejpfruta – w jego najbardziej gorzkiej postaci. Symbolem absolutnego święta stały się więc pomarańcze. O mandarynkach nawet nie marzono… Zakupienie pomarańczy w państwowym sklepie graniczyło nieraz z cudem, więc z pomocą przychodził Pewex – dla tych, którzy dysponowali walutą wymienialną, oraz czarny rynek – dla tych, którzy dysponowali odpowiednim zasobem gotówki krajowej. Dziś pomarańcze zalegają na półkach warzywniaków i przegrywają popularnością z jabłkami czy bananami, ale nie da się nie zauważyć, że popyt na nie wzrasta gwałtownie przed świętami. Dla Polaków pomarańcza pozostanie już chyba na zawsze świątecznym symbolem, a jedyna zmiana to taka, że dziś, gdy już nie ma biedy, dołączyła do niej mandarynka 🙂

pomarańcze hurtownia owoców

Orzechy… też chyba nieśmiertelne 🙂

Orzechy włoskie i laskowe tradycyjnie pojawiają się na świątecznym stole, jako… No właśnie: JAKO CO? Ktoś powie – jako tradycyjne przysmaki. Ale skoro stół jest tak bogato zastawiony, to po co sięgać po orzechy? A jednak przedświąteczna sprzedaż orzechów zazwyczaj jest dużo większa od standardowej. Orzechy są bowiem tradycją specyficzną, czego się na głos nie mówi, ale dziś wyjątkowo możemy to napisać 🙂 Szczególnie dotyczy to wieczornej pory pierwszego i drugiego dnia świąt, gdy wciąż jeszcze wznoszone są toasty, a brzuchy trzeszczą z przejedzenia… A zakąsić trzeba! Na ratunek przychodzą orzechy i wspomniane pomarańcze 🙂

Bakalie, czyli wykwintności nigdy za wiele!

Należą do nich oczywiście orzechy, ale także migdały, rodzynki, suszone daktyle, śliwki, morele etc. Służą do uatrakcyjniania słodkich wypieków, a także wielu innych potraw, przydając im wystawnej formy oraz bogactwa smaku.

Nieśmiertelna (a jakże!) sałatka

A w niej: groszek, marchewka, ziemniak, ogórek kiszony, kukurydza… i tysiąc innych dodatków – co kto lubi! Ciężko już teraz powiedzieć, jak wygląda typowa polska sałatka jarzynowa, bo zmiksować z majonezem można niemal wszystko!

Cebulka nam się ładnie kroi…

…Do śledzika w oleju, do karpia pieczonego, do omasty na pierogi… Cebuli niby nie wymienia się, jako świątecznego warzywa, ale czy ktoś wyobraża sobie święta BEZ cebuli???

cebula hurtownia

Miejsce dla buraczka!

Barszcz z uszkami lub pasztecikami to jedna z najpopularniejszych zup wigilijnych. Można powiedzieć, że to warzywo wręcz czeka cały rok, by wreszcie stać się jednym z czempionów sklepowej sprzedaży 🙂

Suszone grzyby, czyli kwintesencja wigilijnej kolacji

Tu już można mówić o tysiącletniej (jak nie lepiej) tradycji. Grzybobranie jest w naszym narodzie po prostu we krwi. A ponieważ kolacja wigilijna jest tradycyjnie bezmięsna, więc królują na stołach ryby oraz właśnie grzyby. Nasi przodkowie od zarania dziejów suszyli grzyby, aby móc nimi uświetniać potrawy przez cały rok. Jedną z tradycyjnych zup wigilijnych jest oczywiście zupa grzybowa. A poza tym grzyby wręcz nieodłącznie idą w parze z…

SUSZONE GRZYBY HURTOWNIA

Kapusta kiszona – prawdziwa wigilijna królowa!

Bardzo często uszlachetniana grzybami. Tu mamy całą plejadę pysznych, świątecznych potraw: pierogi, uszka, krokiety, łazanki oraz paszteciki z kapustą i grzybami. A ponadto: groch z kapustą (bardzo często także z grzybami), kapusta zasmażana, a także nieśmiertelny (a jakże!) bigos. Warto też dodać, że w wielu regionach kraju tradycyjną wigilijną zupą jest kapuśniak z grzybami.

Smacznego i wesołych świąt! 🙂

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Kapusta i (samo) zdrowie

Kapusta i (samo) zdrowie

Zacznijmy od tego, że kapusta to nie tylko kapusta! Zarówno kapusta głowiasta, jak i kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepa, brukselka, kapusta pekińska – to odmiany tego samego gatunku, zwanego fachowo kapustą warzywną. Są to warzywa nie tylko smaczne i pożywne, ale też bardzo zdrowe. Dominują w kuchni europejskiej, azjatyckiej, amerykańskiej (obu Ameryk), australijskiej, a także zaznaczają swą obecność w kuchni afrykańskiej. Przyjrzyjmy im się.

czytaj dalej
Sezon na przetwory rozpoczęty!

Sezon na przetwory rozpoczęty!

Tak zwany sezon ogórkowy kojarzy nam się z okresem wakacyjnego wypoczynku. Zaradne i gospodarne osoby znajdą jednak odrobinę czasu, by poświęcić go na własnoręczne wykonanie pierwszych w roku domowych przetworów. I nie chodzi wcale tylko o ogórki małosolne, za którymi szaleją wszyscy Polacy. W grze są także choćby truskawki i czereśnie, czyli idealne składniki na domowe dżemy.

czytaj dalej