Jakie ziemniaki do jakich potraw?

Ziemniak – wykorzystujemy go na mnóstwo sposobów, ale czy na pewno robimy to dobrze? Znajomość odmian ziemniaków oraz ich optymalnego zastosowania może okazać się kluczem do sukcesów kulinarnych. Frytki, placki, kopytka, pyzy, ziemniaki gotowane, ziemniaki pieczone, zupy, sałatki – tu wszędzie ważny jest wybór właściwego ziemniaka!

Co my wiemy o ziemniaku?

Istnieje pewna grupa konsumentów, dla których ziemniak to ziemniak. Kupują, jakie są, potem robią z nich cokolwiek, przyjmując z pokorą fakt, że raz smakuje lepiej, a raz gorzej. Jest to swego rodzaju przejaw fatalizmu. O tyle niezrozumiałego, że przecież są to rzeczy, na które możemy mieć realny wpływ. Nie musimy więc uznawać za „kaprys bogów” tego, że frytki są miękkie i jakieś takie sflaczałe, albo że ziemniaki w zupie lub w sałatce przechodzą od razu w stan puree.

Potem jest druga grupa, która orientuje się, że są ziemniaki żółte i białe. Ta grupa dzieli się na dwie podgrupy: zwolenników ziemniaków żółtych i fanów ziemniaków białych. Zwolennicy żółtych robią wszystko z żółtych, a fani białych – z białych. Jedni i drudzy nie zawsze wiedzą, dlaczego, ale przynajmniej mają swoje preferencje i czasami udaje im się dzięki temu trafić z właściwym ziemniakiem do właściwej potrawy.

Oczywiście istnieje też grupa świadomych konsumentów, którzy zdają sobie sprawę z tego, że ziemniak ziemniakowi nierówny. I starają się dobierać te odmiany umiejętnie, co wcale nie jest takie proste. Bo nie wszędzie mamy informację, jaka to odmiana ziemniaka. A trzeba już być prawdziwym ekspertem, by odgadnąć każdą odmianę po wyglądzie. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby nasze potrawy wychodziły wyśmienicie, to powinniśmy wiedzieć, jakiej odmiany ziemniaka użyć. A więc…

hurtownia ziemniaki seliga radom

Jakie ziemniaki na frytki?

Idealne odmiany to INNOVATOR i CATANIA. Natomiast z tych najbardziej popularnych, to IRGA i IRYS. Są dobre do smażenia, ponieważ ich skórka staje się szybko chrupiąca i rumiana, natomiast miąższ pozostaje pulchny i wilgotny. Sprawdzą się także: FRESCO, GLORIA, PASAT, SANTE, GLADA, AUGUSTA, FLAMING, INGRID, JELLY oraz ORLIK.

najlepsze ziemniaki na frytki hurtownia seliga

Jakie ziemniaki na placki i babkę ziemniaczaną?

Przede wszystkim odmiany mączyste i bogate w skrobię, takie jak: BRYZA, GRACJA, IBIS, TAJFUN oraz GUSTAW. I warto pamiętać, że stare ziemniaki lepiej nadają się na placki, niż młode, bo mają mniej wody.

Jakie ziemniaki do zupy i na sałatkę?

Przede wszystkim takie, które nam się nie „rozmażą” po ugotowaniu i zachowają swój kształt oraz przynajmniej odrobinę twardości. Nie mogą więc posiadać zbyt dużo skrobi. Przykładowymi odmianami są: VINETA, DENAR, LORD, BARD, KORONA, IMPALA.

najlepsze ziemniaki na sałatki hurtownia

Jakie ziemniaki na pyzy, kopytka, kluski?

I tu znowu odwrotna strona medalu: jeżeli nam się jakieś ziemniaki nie udają w zupie lub sałatce, to znaczy, że będą bardzo dobre do tego, by zrobić z nich kopytka, pyzy lub np. kluski śląskie. Nadadzą się także do puree. Wśród odmian, które łatwo rozpadają się po ugotowaniu, znajdziemy m.in. takie: BRYZA, TAJFUN, IBIS, GRACJA, BURSZTYN, ETIUDA, LEGENDA.

To oczywiście nie wyczerpuje tematu…

Można byłoby dorzucić ziemniaki w mundurkach, ziemniaki pieczone lub zapiekane po ugotowaniu… A im bardziej wymyślna potrawa, tym bardziej zawęża nam grupę odmian, które się do tego nadają. Warto więc sprawdzać i dobierać ziemniaki świadomie. Wiedza jest pożyteczna!

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Co można zrobić z papryki? Na przykład broń chemiczną :)

Co można zrobić z papryki? Na przykład broń chemiczną 🙂

Nie, nie, to nie jest żart. Papryka zawiera w sobie kapsaicynę – alkaloid wykorzystywany (w odpowiednio dużym stężeniu) do produkcji gazu pieprzowego. To właśnie ten alkaloid sprawia, że papryka jest pikantna. Ale spokojnie! Jego zawartość w papryce jest bezpiecznie niska. Poza tym wyekstrahowanie kapsaicyny …

czytaj dalej
Wszyscy kochamy małosolne!

Wszyscy kochamy małosolne!

Sierpień to miesiąc, w którym ogórki gruntowe sprzedają się lepiej, niż ciepłe bułeczki. Jedni uwielbiają ich smak na surowo, bo żaden ogórek szklarniowy im nie dorówna. Inni zaczynają już pomału kisić je na zimę. Ale prawdziwym przebojem sierpnia są ogórki małosolne, czyli lekko podkiszone, na szybko – w większym słoju lub glinianym, czy wręcz metalowym garnku.

czytaj dalej