Wrześniowe hity z zieleniaka

Jakie warzywa i owoce najchętniej kupujemy wczesną jesienią?

Wrzesień to miesiąc szczególny dla polskiego sadownictwa i ogrodnictwa. Powoli kończą się zapasy zebranych wcześniej warzyw i owoców ciepłolubnych, a zaczyna się wysyp tych typowo jesiennych. To także miesiąc, w którym Polacy masowo robią przetwory na zimę. Które warzywa i owoce cieszą się największym zainteresowaniem?

Jabłka i gruszki…

Wprawdzie na większą część krajowych odmian musimy jeszcze poczekać, ale we wrześniu warto zwrócić szczególną uwagę na jasne odmiany: Golden Delicious, Papierówka (czyli Oliwka Żółta lub Oliwka Inflancka) oraz Antonówka. Te jabłka pojawiają się zazwyczaj jako pierwsze. Są też stosunkowo mało trwałe, więc szybko też znikają. Cenione są w przetworach, a przede wszystkim w kompotach. Jabłkom towarzyszą nieodłącznie gruszki, których pierwsze odmiany pojawiają się już w sierpniu. O czym warto pamiętać: gruszka na kompot – koniecznie z pigwą!

gruszki hurtownia owoców

„Król i Królowa Jesieni” – kapusta i ziemniak!

Kapusta towarzyszy nam cały rok, ale to we wrześniu jest na nią największy popyt, właśnie ze względu na przetwory. A ponieważ Polacy uwielbiają kapustę pod przeróżną postacią, więc wrześniowa sprzedaż tego warzywa w przeliczeniu na kilogramy pozostawia większość „konkurencji” daleko w tyle. Oczywiście nie licząc ziemniaka. Wprawdzie już coraz mniej osób decyduje się na zakup do piwnicy, ale ta tradycja jeszcze całkiem w narodzie nie zginęła 🙂

„Orszak królewski”, czyli pozostałe warzywa i owoce na przetwory

Wrzesień to już ostatni dzwonek na ogórki gruntowe! Wprawdzie w październiku też jeszcze będą, ale te z przełomu sierpnia i września zazwyczaj udają się najlepiej – gdy chcemy zakisić lub zamarynować. Do jesiennego „orszaku królewskiego” z pewnością możemy zaliczyć także paprykę, dynię i fasolkę szparagową. Domowa spiżarnia nie może także obejść się bez buraczków, szczawiu, żurawiny, dżemu oraz soku malinowego i śliwkowych powideł!

warzywa na przetwory hurtownia

Są cały rok, ale we wrześniu są najzdrowsze!

Najzdrowsze, bo najświeższe: sałata (w różnych swych odmianach), brokuły, kalafior, cebula, marchew, por… i najważniejsza – RZODKIEWKA! Dlaczego najważniejsza? Bo zjedzenie jednej wrześniowej rzodkiewki jest dla organizmu cenniejsze od całego marcowego czy kwietniowego pęczka. Właśnie dlatego. Liczy się bogactwo witamin. A przy okazji – świeże to smaczne! Wrzesień jest też miesiącem winogron – ich wielbiciele (któż nim nie jest?!) powinni pamiętać, że właśnie w tym okresie są one najsmaczniejsze i najzdrowsze.

W dobie powszechnej globalizacji mamy praktycznie dostęp do większości warzyw i owoców przez cały rok. Ale warto pamiętać o tych dobrodziejstwach, które nam dostarczają nasze krajowe odmiany – we właściwej dla nich porze. Dlatego nie na darmo wspomniane powyżej gatunki nazywane są DARAMI JESIENI. To dzięki nim możemy odpowiednio zaopatrzyć nasze spiżarnie, a także na bieżąco podreperować zdrowie, dostarczając do organizmów prawdziwe bomby witaminowe.

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Cała prawda o brukselce

Cała prawda o brukselce

Mała brukselka ma duży problem: nie wszyscy za nią przepadają z powodu charakterystycznego, gorzkawego posmaku. Tymczasem nie jest to wina wyłącznie brukselki. Sztuka gotowania polega bowiem na tym, by znać odpowiednie tajniki obróbki termicznej, właściwe dla danego warzywa. Kto je zna, ten może się cieszyć nie tylko wybornym smakiem brukselki, ale także jej zdrowotnymi właściwościami.

czytaj dalej
Polskie jabłka – za co je uwielbiamy?

Polskie jabłka – za co je uwielbiamy?

Polska jest europejską, a nawet wręcz światową potęgą w produkcji jabłek. Również w konsumpcji tych owoców Polacy nie mają zbyt wielu groźnych konkurentów. Jabłka to nasza wielowiekowa tradycja, a według Józefa Ignacego Kraszewskiego, wielkim miłośnikiem jabłek był król Jan III Sobieski, który podobno osobiście pielęgnował przypałacowy sad. Spróbujmy dziś odpowiedzieć na pytanie: za co kochamy te wyjątkowe owoce?

czytaj dalej