Wrześniowe hity z zieleniaka

Jakie warzywa i owoce najchętniej kupujemy wczesną jesienią?

Wrzesień to miesiąc szczególny dla polskiego sadownictwa i ogrodnictwa. Powoli kończą się zapasy zebranych wcześniej warzyw i owoców ciepłolubnych, a zaczyna się wysyp tych typowo jesiennych. To także miesiąc, w którym Polacy masowo robią przetwory na zimę. Które warzywa i owoce cieszą się największym zainteresowaniem?

Jabłka i gruszki…

Wprawdzie na większą część krajowych odmian musimy jeszcze poczekać, ale we wrześniu warto zwrócić szczególną uwagę na jasne odmiany: Golden Delicious, Papierówka (czyli Oliwka Żółta lub Oliwka Inflancka) oraz Antonówka. Te jabłka pojawiają się zazwyczaj jako pierwsze. Są też stosunkowo mało trwałe, więc szybko też znikają. Cenione są w przetworach, a przede wszystkim w kompotach. Jabłkom towarzyszą nieodłącznie gruszki, których pierwsze odmiany pojawiają się już w sierpniu. O czym warto pamiętać: gruszka na kompot – koniecznie z pigwą!

gruszki hurtownia owoców

„Król i Królowa Jesieni” – kapusta i ziemniak!

Kapusta towarzyszy nam cały rok, ale to we wrześniu jest na nią największy popyt, właśnie ze względu na przetwory. A ponieważ Polacy uwielbiają kapustę pod przeróżną postacią, więc wrześniowa sprzedaż tego warzywa w przeliczeniu na kilogramy pozostawia większość „konkurencji” daleko w tyle. Oczywiście nie licząc ziemniaka. Wprawdzie już coraz mniej osób decyduje się na zakup do piwnicy, ale ta tradycja jeszcze całkiem w narodzie nie zginęła 🙂

„Orszak królewski”, czyli pozostałe warzywa i owoce na przetwory

Wrzesień to już ostatni dzwonek na ogórki gruntowe! Wprawdzie w październiku też jeszcze będą, ale te z przełomu sierpnia i września zazwyczaj udają się najlepiej – gdy chcemy zakisić lub zamarynować. Do jesiennego „orszaku królewskiego” z pewnością możemy zaliczyć także paprykę, dynię i fasolkę szparagową. Domowa spiżarnia nie może także obejść się bez buraczków, szczawiu, żurawiny, dżemu oraz soku malinowego i śliwkowych powideł!

warzywa na przetwory hurtownia

Są cały rok, ale we wrześniu są najzdrowsze!

Najzdrowsze, bo najświeższe: sałata (w różnych swych odmianach), brokuły, kalafior, cebula, marchew, por… i najważniejsza – RZODKIEWKA! Dlaczego najważniejsza? Bo zjedzenie jednej wrześniowej rzodkiewki jest dla organizmu cenniejsze od całego marcowego czy kwietniowego pęczka. Właśnie dlatego. Liczy się bogactwo witamin. A przy okazji – świeże to smaczne! Wrzesień jest też miesiącem winogron – ich wielbiciele (któż nim nie jest?!) powinni pamiętać, że właśnie w tym okresie są one najsmaczniejsze i najzdrowsze.

W dobie powszechnej globalizacji mamy praktycznie dostęp do większości warzyw i owoców przez cały rok. Ale warto pamiętać o tych dobrodziejstwach, które nam dostarczają nasze krajowe odmiany – we właściwej dla nich porze. Dlatego nie na darmo wspomniane powyżej gatunki nazywane są DARAMI JESIENI. To dzięki nim możemy odpowiednio zaopatrzyć nasze spiżarnie, a także na bieżąco podreperować zdrowie, dostarczając do organizmów prawdziwe bomby witaminowe.

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Kapusta i (samo) zdrowie

Kapusta i (samo) zdrowie

Zacznijmy od tego, że kapusta to nie tylko kapusta! Zarówno kapusta głowiasta, jak i kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepa, brukselka, kapusta pekińska – to odmiany tego samego gatunku, zwanego fachowo kapustą warzywną. Są to warzywa nie tylko smaczne i pożywne, ale też bardzo zdrowe. Dominują w kuchni europejskiej, azjatyckiej, amerykańskiej (obu Ameryk), australijskiej, a także zaznaczają swą obecność w kuchni afrykańskiej. Przyjrzyjmy im się.

czytaj dalej
Sezon na przetwory rozpoczęty!

Sezon na przetwory rozpoczęty!

Tak zwany sezon ogórkowy kojarzy nam się z okresem wakacyjnego wypoczynku. Zaradne i gospodarne osoby znajdą jednak odrobinę czasu, by poświęcić go na własnoręczne wykonanie pierwszych w roku domowych przetworów. I nie chodzi wcale tylko o ogórki małosolne, za którymi szaleją wszyscy Polacy. W grze są także choćby truskawki i czereśnie, czyli idealne składniki na domowe dżemy.

czytaj dalej