
Dynia – królowa jesieni!
Jeszcze nie tak dawno temu dynia kojarzyła się przeciętnemu Polakowi głównie z pestkami. Na szczęście to już przeszłość, ponieważ ten piękny i pożywny owoc ma do zaoferowania ogromne bogactwo zastosowań kulinarnych. Odpowiednio przyrządzona dynia jest bowiem bardzo smaczna. Jest także pożywna i zdrowa – nadaje się znakomicie do każdej diety: wegetariańskiej, bezglutenowej, odchudzającej, sportowej, leczniczej etc.
Co można zrobić z dyni?
Do najpopularniejszych dań dyniowych należą:
- zupa z dyni;
- dynia pieczona (a także zapiekanki z dynią);
- wypieki z dynią (ciasta, ciastka etc.);
- purée z dyni;
- placki dyniowe;
- kremy z dyni;
- sałatki z wykorzystaniem dyni;
- leczo dyniowe;
- przetwory (np. dżem);
- tzw. dania jednogarnkowe.
Dynia może być także składnikiem przeróżnych sosów, musów oraz farszów. Warto jednak pamiętać, że niektóre odmiany dyni lepiej nadają się do konkretnych potraw. Przykładowo: obok najpopularniejszej dyni zwyczajnej, możemy często spotkać w sklepie dynię Hokkaido, która (dzięki swojej twardości) szczególnie nadaje się jako składnik dań jednogarnkowych.

Co daje nam dynia?
Z dynią warto zawrzeć „małżeństwo z rozsądku”, ponieważ wniesie nam ona bardzo pokaźny posag:
- witaminy – C, B1, B2, B3, B6, B12, A (oraz jej prowitamina, czyli β-karoten), E oraz foliany;
- makroelementy – potas, wapń, fosfor, magnez, sód;
- mikroelementy – żelazo, cynk, miedź, mangan, jod;
- węglowodany;
- białko.
Tak to wygląda w telegraficznym skrócie. Jakie korzyści jednak wynikają z przyswajania tego bogactwa natury? Spore. Dynia jest przede wszystkim lekkostrawna, dlatego zalecana jest praktycznie wszystkim osobom z dolegliwościami gastrycznymi. Korzystny zestaw minerałów i witamin działa odkwaszająco i reguluje przemianę materii. Duża zawartość potasu wpływa korzystnie na regulację gospodarki elektrolitowej organizmu. Miąższ dyni ma ponadto właściwości wzmacniające wzrok i ogólną odporność.

Dynia – nie tylko na Helloween!
Kultura Zachodu spopularyzowała nam to święto, a wraz z nim wzrosła także popularność dyni, z której tradycyjnie wykonuje się helloweenowe maski. Warto z tego skorzystać, by zawrzeć dłuższą znajomość z tym naprawdę wartościowym warzywem. Ciekawostka i fakt sprawdzony: osoby, które raz spróbują dobrze przyrządzonej potrawy z dyni – najczęściej stają się już smakoszami dyni na zawsze!
ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY
Kapusta i (samo) zdrowie
Zacznijmy od tego, że kapusta to nie tylko kapusta! Zarówno kapusta głowiasta, jak i kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepa, brukselka, kapusta pekińska – to odmiany tego samego gatunku, zwanego fachowo kapustą warzywną. Są to warzywa nie tylko smaczne i pożywne, ale też bardzo zdrowe. Dominują w kuchni europejskiej, azjatyckiej, amerykańskiej (obu Ameryk), australijskiej, a także zaznaczają swą obecność w kuchni afrykańskiej. Przyjrzyjmy im się.
Sezon na przetwory rozpoczęty!
Tak zwany sezon ogórkowy kojarzy nam się z okresem wakacyjnego wypoczynku. Zaradne i gospodarne osoby znajdą jednak odrobinę czasu, by poświęcić go na własnoręczne wykonanie pierwszych w roku domowych przetworów. I nie chodzi wcale tylko o ogórki małosolne, za którymi szaleją wszyscy Polacy. W grze są także choćby truskawki i czereśnie, czyli idealne składniki na domowe dżemy.