Czy istnieje warzywo o bardziej wszechstronnym zastosowaniu, niż marchew?

Ktoś bystry mógłby w tym momencie „rzucić soją”, jako kontrprzykładem. Fakt – z soi robi się mnóstwo potraw, szczególnie wegańskich. Ale we wszystkich tego typu wyrobach soja jest w zasadzie tym samym, czyli „masą właściwą”, która musi być odpowiednio wzbogacona i doprawiona. Marchew natomiast jest niezwykle uniwersalna sama w sobie, co za chwilę udowodnimy.

Zacznijmy od właściwości zdrowotnych

A są one bezdyskusyjnie ponadprzeciętne. Zacytujmy za Wikipedią: „Korzeń marchwi zawiera odżywcze węglowodany, białko, liczne karoteny (1,656 witaminy A oraz 9,938 mg β-karotenu), olejek lotny, witaminy B1 i B2 (0,06 mg), B6, C (6-10 mg), E, H, K, PP (0,05 mg) oraz wapń, żelazo, miedź i fosfor, a także pektyny (https://pl.wikipedia.org/wiki/Marchew_zwyczajna).” To jest naprawdę istna bomba zdrowia! Na pierwszy plan rzecz jasna wybija nam się tutaj β-karoten, który jest najbardziej wartościowym „paliwem” dla układu odpornościowego człowieka. Gdybyśmy wzięli to sobie do serca i spożywali jedną, średniej wielkości, surową marchewkę dziennie, to niewykluczone, że kolejki do lekarzy zmniejszyłyby się o połowę.

marchew to zdrowie - najlepsze marchewki z hurtowni

No i co takiego ciekawego można zrobić z marchwi?

Wspomnijmy na początek, tak w telegraficznym skrócie, o tym, co w zasadzie powinni wiedzieć wszyscy. Bo chyba nie ma większego sensu rozpisywać się, że marchew jest obowiązkowym składnikiem zup, sosów, farszów, sałatek i surówek. Bigos bez marchwi także nie ma racji bytu. No chyba, że ktoś lubi kiepski bigos… Istnieje naprawdę PRZEOGROMNA liczba dań i przetworów, w których marchew posiada swoją (nomen omen) ugruntowaną pozycję. Ale istnieją także takie potrawy i napoje z marchwi, które potrafią zaskoczyć niejednego…

surówka z marchewki hurtownia

Co powiecie na frytki z marchwi?

Większość autorów przepisów zaleca przygotowywać je nie w rozgrzanym oleju – jak to robimy najczęściej z frytkami ziemniaczanymi – ale na blasze piekarnika. Ma to związek z samą konsystencją korzenia marchwi, inną, niż bulwa ziemniaka. No i z blachy są z pewnością zdrowsze. Do odważnych świat należy, więc warto spróbować!

A może kotlecik z marchwi?

Oprócz marchwi potrzebne będą jedynie: czosnek, pestki słonecznika, mąka, bułka tarta i odrobina oliwy z oliwek. Czyli nie, że z marchwi i jeszcze z czymś tam (z mięsem, z jajkiem, z serem), ale praktycznie z samej marchwi! Jak to zrobić? To już najlepiej sprawdzić TUTAJ i niech już oni biorą za to odpowiedzialność 🙂

Ciasto z marchwi?

To akurat w pewnych kręgach jest bardzo popularne, a nawet niektóre sklepy posiadają je w ofercie. Niemniej jednak wciąż jest sporo osób, dla których ciasto marchewkowe to czysta egzotyka. Przepis można znaleźć TUTAJ.

ciasto marchewkowe

Budyń z marchewki

Dlaczegóż by nie? W szczególności, że jak się doda cynamonu, syropu z agawy i skórki pomarańczy, to ciężko powiedzieć, czy to ma jeszcze marchewkowy smak… Najlepiej jednak sprawdzić samemu, a przepis można wziąć STĄD.

Kawa z marchewki!

Wkraczamy powoli do królestwa hardcore’u… Bo tego, to pewnie mało kto by się spodziewał. No ale okazuje się, że można! A przynajmniej ręczy za to właścicielka tego bloga.

kawa z marchewki

Wino z marchwi!!!

ponieważ winiarze mają swoje forum, na którym dzielą się przepisami, więc jeśli ktoś ma ochotę zrobić sobie wino z marchwi, to zapraszamy TUTAJ.

Lepiej nawet nie myśleć, co by było, gdyby nagle zabrakło marchwi…

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Jakie ziemniaki do jakich potraw?

Jakie ziemniaki do jakich potraw?

Ziemniak – wykorzystujemy go na mnóstwo sposobów, ale czy na pewno robimy to dobrze? Znajomość odmian ziemniaków oraz ich optymalnego zastosowania może okazać się kluczem do sukcesów kulinarnych. Frytki, placki, kopytka, pyzy, ziemniaki gotowane, ziemniaki pieczone, zupy, sałatki – tu wszędzie ważny jest wybór właściwego ziemniaka!

czytaj dalej
Co można zrobić z papryki? Na przykład broń chemiczną :)

Co można zrobić z papryki? Na przykład broń chemiczną 🙂

Nie, nie, to nie jest żart. Papryka zawiera w sobie kapsaicynę – alkaloid wykorzystywany (w odpowiednio dużym stężeniu) do produkcji gazu pieprzowego. To właśnie ten alkaloid sprawia, że papryka jest pikantna. Ale spokojnie! Jego zawartość w papryce jest bezpiecznie niska. Poza tym wyekstrahowanie kapsaicyny …

czytaj dalej