Pomidor (nad) zwyczajny

Pomidor w kulturze Zachodu nie ma zbyt długiej historii, ponieważ dopiero wyprawy Kolumba utorowały mu drogę do Europy. W krótkim czasie zdążył jednak zrobić oszałamiającą karierę, stając się obowiązkowym składnikiem najbardziej popularnych potraw całego globu. Jest w dodatku bardzo zdrowy, a w niektórych sytuacjach wręcz życiodajny. Jednakże początki jego europejskiej kariery nie były usłane różami…

„Addio pomidory, addio utracone”…

…Śpiewał rzewnie Wiesław Michnikowski w Kabarecie Starszych Panów. Wszystko dlatego, że Polska w dobie PRL-u miała raczej ograniczony dostęp do globalnego rynku, a tym samym wieloma warzywami i owocami mogliśmy cieszyć się jedynie w sezonie. Dziś jest oczywiście inaczej i pomidory są dostępne przez cały rok. Nie zmienia to jednak faktu, że najsmaczniejsze i najbogatsze w składniki odżywcze są odmiany otrzymywane w sezonie letnim i oczywiście uprawiane gruntowo.
pomidory

Związek człowieka z pomidorem…

…Jest dość młody, przynajmniej jeśli chodzi o Europę i Azję. W Ameryce oczywiście rzecz ma się inaczej, ponieważ tam pomidory uprawiano już w starożytności. Podobnie jednak, jak w przypadku ziemniaka, dopiero konkwista zapoczątkowała popularność tego warzywa na Starym Kontynencie. Należy jednak dodać, że początkowo była to popularność nieco jakby… problematyczna. Do pomidora podchodzono bowiem nieufnie, traktując go przede wszystkim jako roślinę ozdobną. Sporo zamieszania narobiła w tej kwestii interakcja soku pomidorowego z powszechnie wówczas stosowanymi cynowymi talerzami. Obecnie wiadomo, że to cynowe naczynia są trujące, a nie pomidor. Wtedy jednak myślano na odwrót i korozję traktowano jak zły omen. Dopiero przełom XVIII i XIX wieku przyniósł szersze zainteresowanie możliwościami kulinarnego zastosowania pomidorów.

pomidory warzywa dla gastronomii

A możliwości są przeogromne!

Zupa pomidorowa stała się jedną z najpopularniejszych zup wielu kuchni całego świata. Pomidor jest wszechobecny w większości surówek i sałatek oraz jako składnik kanapek. Bez pomidora trudno sobie dziś wyobrazić węgierskie leczo, czy włoski sos bolognese. Kropkę nad i stawiają przetwory: przecier pomidorowy sprawia, że warzywo to gości nawet w takich potrawach, jak bigos, czy gołąbki, natomiast zastosowanie keczupu to temat na całą książkę kulinarną. Warto też podkreślić wyjątkowość soku pomidorowego, który nie tylko gasi pragnienie, ale można nim wręcz się… najeść.

pomidory samo zdrowie

Pomidor pożywny jest, zdrowy i smaczny!

Z witamin znajdziemy tu: C, A, E i dość licznie reprezentowaną grupę B (B1, B2, B3, B6). Wśród makroelementów na pierwszym planie stoi oczywiście potas, o czym powinny pamiętać osoby borykające się z jego niedoborem. Zasłabnięcia z tytułu braku potasu są bowiem szczególnie nieprzyjemne i niebezpieczne. Z mikroelementów na uwagę zasługują: miedź, cynk, mangan i żelazo. Z innych istotnych związków warto wymienić likopen – przeciwutleniacz obniżający ryzyko zachorowania na wiele nowotworów, a także chorób układu krążenia. Ciekawostką jest, że zarówno potas, jak i likopen, są o wiele lepiej przyswajalne w przetworach pomidorowych (sok, keczup, przecier), niż w surowych pomidorach.

Czy pomidor jest warzywem?

Z botanicznego punktu widzenia – jest owocem. To oczywiste, bo bierzemy tu pod uwagę jadalną część rośliny, a więc w tym przypadku owoc. W handlu obowiązują jednak inne kryteria i według nich pomidor został zaklasyfikowany jako warzywo. Ma to uzasadnienie zarówno w jego zastosowaniu kulinarnym, jak również w dużo niższej zawartości cukrów w porównaniu z owocami.

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Owoce i warzywa na Wielkanoc

Owoce i warzywa na Wielkanoc

Wielkanoc to czas, kiedy większość rodzin tradycyjnie zbiera się przy stole, by celebrować to wyjątkowe święto. W tym dniu wiele osób stawia na dania mięsne, ale nie zapominajmy, że owoce i warzywa również powinny mieć swoje miejsce na wielkanocnym stole. Jakie owoce i warzywa najlepiej pasują do świątecznych potraw i jak je podać? Oto kilka propozycji.

czytaj dalej
Jak zadbać o stoisko owocowo-warzywne?

Jak zadbać o stoisko owocowo-warzywne?

Prawidłowo przyjęta dostawa, odpowiednie warunki przechowywania i starannie rozplanowana ekspozycja to kluczowe elementy strategii, które wpływają na sukces marketingowy. Podkreślmy te dwa słowa: SUKCES MARKETINGOWY. Owoce i warzywa kupują praktycznie wszyscy klienci, dlatego handel nimi powinien być dla przedsiębiorcy sukcesem, a nie dodatkiem, złem koniecznym, czy odrabianiem pańszczyzny. O sukces jednak trzeba zadbać i o tym będzie poniżej.

czytaj dalej