Cała prawda o brukselce

Mała brukselka ma duży problem: nie wszyscy za nią przepadają z powodu charakterystycznego, gorzkawego posmaku. Tymczasem nie jest to wina wyłącznie brukselki. Sztuka gotowania polega bowiem na tym, by znać odpowiednie tajniki obróbki termicznej, właściwe dla danego warzywa. Kto je zna, ten może się cieszyć nie tylko wybornym smakiem brukselki, ale także jej zdrowotnymi właściwościami.

Jak prawidłowo gotować brukselkę?

Na początek warto ją namoczyć w zimnej wodzie, dzięki temu zyska ona na jędrności i po ugotowaniu nie będzie zbyt miękka. Zewnętrzne listki lepiej jest usunąć – jako najstarsze, mają zazwyczaj najwięcej goryczy. Kolejne zasady to:

  • Gotujemy brukselkę bez przykrycia. Dzięki temu gorzkie gazy siarkowe (to właśnie one odpowiadają za niepożądany smak) mają możliwość ulotnić się na zewnątrz, zamiast kumulować się w warzywie. Z tego też powodu brukselka średnio nadaje się do gotowania w parowarze, bo tu odprowadzenie pary jest mniejsze.
  • Czas gotowania to około 5-7 minut. Najlepiej sprawdzać miękkość widelcem.
  • Aby jeszcze skuteczniej zneutralizować goryczkę, można dodać do wody cukier (1 łyżeczkę na litr), mleko albo mały kawałek chleba. Można także w połowie gotowania wymienić wodę.

Tak ugotowaną brukselkę można podawać z zasmażką z bułki tartej – wyśmienicie sprawdzi się jako przystawka, dodatek do obiadu (zamiast surówki), albo nawet jako główne danie obiadowe. Jest bowiem pożywna i sycąca.

BRUKSELKA

Co jeszcze dobrego można zrobić z brukselki?

Brukselkę z powodzeniem można zapiekać, więc doskonale nadaje się jako składnik wielu potraw mięsno-warzywnych, zarówno przyrządzanych w piekarniku, jak i na grillu. Pieczona brukselka na ogół nie posiada goryczy, gdyż gazy siarkowe są w tym przypadku o wiele skuteczniej likwidowane. Brukselkę można też marynować oraz kisić, a jak wszystkie kiszonki – jest doskonałym probiotykiem, wspomagającym florę bakteryjną organizmu. Może być także składnikiem wielu sałatek oraz surówek, gdyż wyśmienicie komponuje się z innymi warzywami, jak choćby z ogórkiem, czy pomidorem. Może być także cennym dodatkiem dań makaronowych z patelni.

HURTOWNIA BRUKSELKA

Dlaczego warto jeść brukselkę?

Kapusta brukselska stanowi cenne źródło ważnych minerałów, takich jak wapń, magnez i potas. Niedobór tego ostatniego potrafi wywoływać nawet zasłabnięcia, więc osoby, których organizmy szczególnie łatwo tracą potas, powinny uwzględnić brukselkę w swoim jadłospisie. Ponadto ze wszystkich kapustowatych to właśnie brukselka zawiera najwięcej witaminy C. A przy okazji także witaminy z grupy B oraz witaminę A wraz z jej prowitaminą, czyli β-Karotenem. Osoby zainteresowane profilaktyką zapobiegającą miażdżycy powinny zainteresować się faktem, że brukselka zawiera kwas foliowy, redukujący poziom homocysteiny – aminokwasu powodującego miażdżycę. Natomiast osoby z nadwagą powinny wziąć sobie do serca, że w brukselce znajduje się duża zawartość cennego błonnika.

Mała brukselka – korzyści wiele. Dlatego, jeśli ktoś wcześniej zraził się do tego warzywa tylko dlatego, że było ugotowane byle jak, powinien koniecznie zrobić drugie podejście. Bo warto!

BRUKSELKA HURTOWNIA SELIGA WARZYWA

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Jakie ziemniaki do jakich potraw?

Jakie ziemniaki do jakich potraw?

Ziemniak – wykorzystujemy go na mnóstwo sposobów, ale czy na pewno robimy to dobrze? Znajomość odmian ziemniaków oraz ich optymalnego zastosowania może okazać się kluczem do sukcesów kulinarnych. Frytki, placki, kopytka, pyzy, ziemniaki gotowane, ziemniaki pieczone, zupy, sałatki – tu wszędzie ważny jest wybór właściwego ziemniaka!

czytaj dalej
Co można zrobić z papryki? Na przykład broń chemiczną :)

Co można zrobić z papryki? Na przykład broń chemiczną 🙂

Nie, nie, to nie jest żart. Papryka zawiera w sobie kapsaicynę – alkaloid wykorzystywany (w odpowiednio dużym stężeniu) do produkcji gazu pieprzowego. To właśnie ten alkaloid sprawia, że papryka jest pikantna. Ale spokojnie! Jego zawartość w papryce jest bezpiecznie niska. Poza tym wyekstrahowanie kapsaicyny …

czytaj dalej