Polskie jabłka – za co je uwielbiamy?

Polska jest europejską, a nawet wręcz światową potęgą w produkcji jabłek. Również w konsumpcji tych owoców Polacy nie mają zbyt wielu groźnych konkurentów. Jabłka to nasza wielowiekowa tradycja, a według Józefa Ignacego Kraszewskiego, wielkim miłośnikiem jabłek był król Jan III Sobieski, który podobno osobiście pielęgnował przypałacowy sad. Spróbujmy dziś odpowiedzieć na pytanie: za co kochamy te wyjątkowe owoce?

Jabłka deserowe, czyli idealne do jedzenia na surowo

I od razu warto dodać, że nie o wszystkich odmianach da się to powiedzieć. Wśród osób, które deklarują, że za jabłkami nie przepadają, zdecydowana większość „sparzyła się” na jakiejś odmianie, która lepiej sprawdza się jako składnik przetworów. Takie jabłka niekoniecznie wszystkim posmakują na surowo. Natomiast do bezpośredniego spożycia idealne są jabłka soczyste, słodkie z lekką nutką kwasku, chrupkie i dość twarde. W szczególności warto tu wymienić takie odmiany, jak: Gala, Ligol, Delikates, Jonagold, Lobo, McIntosh, Papierówka, Rubin, Spartan, Szampion, Topaz.

jałka hurtownia owoców kielce

Odmiany typowe dla przetwórstwa

To są właśnie takie jabłka, które mogą niektórych zniechęcić „przy pierwszym kontakcie”. Bo za kwaśne, albo nieco mdławe, czasem o miękkim i zbyt kremowym miąższu… tu można długo wymieniać „mankamenty”. Ale jednocześnie są to jabłka, z których otrzymujemy fantastyczne przetwory, takie jak dżemy, konfitury, soki, musy, czy kompoty. Potrafią też być cennym składnikiem wypieków (szarlotek!), wypełnieniem racuchów (tzw. jabłka w cieście), sałatek oraz surówek. Mowa o takich odmianach, jak: Antonówka, Cortland, Golden Delicious, Idared, Reneta.

hurtownia owoców starachowice

To oczywiście nie są wszystkie odmiany, bo jest ich więcej. Spora część odmian występuje jednak głównie lokalnie i dla większości odbiorców mogą być one po prostu nieosiągalne. Te wyżej wymienione należą do najbardziej popularnych odmian. Warto przy tym zaznaczyć, że do przetworów można w zasadzie używać wszystkich odmian jabłek i tak też dzieje się, jeśli chodzi o przetwórstwo przemysłowe. Wykorzystywane są odmiany, które słabiej sprzedają się jako jabłka deserowe oraz wszystkie inne, które posiadają jakieś uszkodzenia.

W przypadku sałatek lub surówek warto postawić na jabłka niezbyt słodkie, takie jak Cortland, Idared, czy Reneta. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że winno-kwaśny posmak uszlachetnia wszelkiego typu potrawy owocowe oraz niektóre owocowo-warzywne. W tym drugim przypadku wystarczy wymienić surówkę z kapusty kiszonej z dodatkiem jabłka.

jabłka hurtownia owoców Kozienice

Należy też podkreślić, że jabłka mogą się od siebie różnić nawet w obrębie jednej odmiany. A to ze względu na lokalnie występujące mutacje. Może się wówczas okazać, że np. zwykle twarde, soczyste i słodkie Ligole okażą się nieco mniej słodkie lub mniej soczyste, albo na odwrót: typowo przemysłowa Antonówka zaskoczy nas wybornym smakiem na surowo. Generalnie zasada jest prosta: do bezpośredniego spożycia należy wybierać jabłka twarde, soczyste i słodkie (lub lekko kwaskowe), natomiast do wszelkich przetworów idealne są właśnie jabłka o posmaku winno-kwaskowym.

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Owoce i warzywa na Wielkanoc

Owoce i warzywa na Wielkanoc

Wielkanoc to czas, kiedy większość rodzin tradycyjnie zbiera się przy stole, by celebrować to wyjątkowe święto. W tym dniu wiele osób stawia na dania mięsne, ale nie zapominajmy, że owoce i warzywa również powinny mieć swoje miejsce na wielkanocnym stole. Jakie owoce i warzywa najlepiej pasują do świątecznych potraw i jak je podać? Oto kilka propozycji.

czytaj dalej
Jak zadbać o stoisko owocowo-warzywne?

Jak zadbać o stoisko owocowo-warzywne?

Prawidłowo przyjęta dostawa, odpowiednie warunki przechowywania i starannie rozplanowana ekspozycja to kluczowe elementy strategii, które wpływają na sukces marketingowy. Podkreślmy te dwa słowa: SUKCES MARKETINGOWY. Owoce i warzywa kupują praktycznie wszyscy klienci, dlatego handel nimi powinien być dla przedsiębiorcy sukcesem, a nie dodatkiem, złem koniecznym, czy odrabianiem pańszczyzny. O sukces jednak trzeba zadbać i o tym będzie poniżej.

czytaj dalej