Sezon na przetwory rozpoczęty!

Tak zwany sezon ogórkowy kojarzy nam się z okresem wakacyjnego wypoczynku. Zaradne i gospodarne osoby znajdą jednak odrobinę czasu, by poświęcić go na własnoręczne wykonanie pierwszych w roku domowych przetworów. I nie chodzi wcale tylko o ogórki małosolne, za którymi szaleją wszyscy Polacy. W grze są także choćby truskawki i czereśnie, czyli idealne składniki na domowe dżemy.

Król jest tylko jeden, czyli… MAŁOSOLNY!

Zrobienie ogórków małosolnych, to tak zwana „chwila nieuwagi” i już na drugi dzień można cieszyć się ich wspaniałym, orzeźwiającym smakiem. Dlatego właśnie ogórki małosolne są od Bałtyku po Tatry i od Odry po Bug najpopularniejszym przetworem domowym w sezonie letnim. Stąd też określenie „sezon ogórkowy”. Z pewnością więc błąd robi każdy sprzedawca, który sprzedaje ogórki gruntowe, a nie oferuje przy tym zestawów do kiszenia. Standardowo w takim zestawie powinien być koper, chrzan i czosnek. To jest niezbędne minimum, gwarantujące zarówno smak, jak i jakość małosolnych, bowiem chrzan dodatkowo zadba o ich twardość i chrupkość. Koneserzy bardziej wyrafinowanych smaków stosują ponadto liście dębu, czarnej porzeczki oraz wiśni, a także przyprawy, takie jak gorczyca, ziele angielskie, pieprz, liść laurowy i… mnóstwo innych! Pomysłowość Polaków pod tym względem nie ma granic! No i oczywiście żadne kupne małosolne nie umywają się do własnych!

ogórki hurtownia

Czy istnieje lepszy dżem, niż truskawkowy?

Statystycznie pięć osób na dziesięć powie, że tak, tylko… każda z nich wskaże inny owoc. Pozostałe pięć postawi na truskawkę i sprawa jest jasna. Podobnie jak z ogórkami małosolnymi (i w zasadzie wszelkimi innymi przetworami), własnoręcznie wykonany dżem truskawkowy jest o niebo lepszy od kupnego. A do jego wykonania nie potrzeba praktycznie niczego, poza samymi truskawkami, cukrem i odrobiną kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Cukier można zastąpić także miodem, a smakosze z pewnością są w stanie wymienić jeszcze mnóstwo dodatków, które podkreślą oryginalność smaku. Chrupiąca bułka z twarożkiem i dżemem truskawkowym to jeden z najlepszych patentów na udany początek letniego dnia.

owoce hurtownia

Czereśniowe konfitury, czyli gofrowe i naleśnikowe szaleństwo!

Kto nie jadł gofrów lub naleśników ze świeżą, czereśniową konfiturą, ten po prostu nie zna smaku lata! Konfitura czereśniowa wprost idealnie komponuje się z ciastem gofrowym i naleśnikowym, tworząc urzekającą, aromatyczną i apetyczną całość. Ta „całość” najlepiej smakuje w zacisznym cieniu ogrodu, wśród zapachu kwiatów i przy lekkim powiewie zefirka… Brzmi nieźle? Nic prostszego, jak tylko poświęcić mały kawałek przedpołudnia, by potem delektować się rozkoszami podniebienia!

owoce hurtownia

Mały i duży sezon na przetwory

Wiadomo – zasadniczy czas na robienie domowych przetworów przyjdzie jesienią. Można więc powiedzieć, że istnieje mały sezon na przetwory (letni) i duży – jesienny. Latem nie zawsze się chce, bo to gorąco i plany wakacyjne… Zdecydowanie warto jednak znaleźć chwilę, by z pożytkiem dla siebie i bliskich zrobić własnoręcznie coś pysznego z sezonowych hitów lata, do których z pewnością należą ogórki, truskawki i czereśnie. Poza tym letnie przetwory robi się zazwyczaj w mniejszych ilościach, bo nie na zapas, tylko „na teraz”. Więc ich przygotowanie zajmuje niewiele czasu, a przynosi mnóstwo radości.

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Cała prawda o brukselce

Cała prawda o brukselce

Mała brukselka ma duży problem: nie wszyscy za nią przepadają z powodu charakterystycznego, gorzkawego posmaku. Tymczasem nie jest to wina wyłącznie brukselki. Sztuka gotowania polega bowiem na tym, by znać odpowiednie tajniki obróbki termicznej, właściwe dla danego warzywa. Kto je zna, ten może się cieszyć nie tylko wybornym smakiem brukselki, ale także jej zdrowotnymi właściwościami.

czytaj dalej
Polskie jabłka – za co je uwielbiamy?

Polskie jabłka – za co je uwielbiamy?

Polska jest europejską, a nawet wręcz światową potęgą w produkcji jabłek. Również w konsumpcji tych owoców Polacy nie mają zbyt wielu groźnych konkurentów. Jabłka to nasza wielowiekowa tradycja, a według Józefa Ignacego Kraszewskiego, wielkim miłośnikiem jabłek był król Jan III Sobieski, który podobno osobiście pielęgnował przypałacowy sad. Spróbujmy dziś odpowiedzieć na pytanie: za co kochamy te wyjątkowe owoce?

czytaj dalej