Co jeść w grudniu?

W warzywniaku każdy miesiąc ma swoją specyfikę, uwarunkowaną podażą i popytem. Grudzień jest specyficzny nawet podwójnie, bo to także okres świątecznych zakupów. Tym razem skupmy się jednak nie na tradycjach świątecznych, ale na tym, co szczególnie opłaca się jeść w grudniu i dlaczego.

Dary jesieni – wciąż świeże, smaczne i zdrowe!

Nasze rodzime owoce trwałe, a więc jabłka i gruszki, zbierane są celowo jeszcze przed osiągnięciem całkowitej dojrzałości. Właśnie po to, aby przedłużyć okres ich magazynowania. Co za tym idzie – grudzień jest dla nich miesiącem, w którym są wręcz idealne do spożycia, soczyste i pełne smaku. W podobnym stopniu wciąż świeże są warzywa korzeniowe i cebulowe, takie jak:

  • marchew,
  • pietruszka,
  • burak,
  • seler,
  • cebula,
  • czosnek.

Dlatego też właśnie w grudniu te warzywa i owoce powinny jak najczęściej gościć na naszych stołach i w naszych kuchniach. Dostarczają nam bowiem mnóstwo cennych składników odżywczych oraz są bez zarzutu, jeśli chodzi o smak. Nie można tego samego powiedzieć o owocach i warzywach pochodzących z upraw hydroponicznych. Są one na ogół uboższe w składniki pokarmowe od swych glebowych odpowiedników.

warzywa korzeniowe hurtownia

Suszone grzyby – prawdziwe kulinarne skarby!

Kto jeszcze nie docenia walorów kulinarnych suszonych borowików czy maślaków, ten powinien czym prędzej nadrobić zaległości! Po pierwsze: WYGODA! Suszone grzyby są już gotowe do użycia, jeśli chodzi o zupy. W daniach typu sosy lub farsze, wystarczy je zalać wodą, odczekać aż nasiąkną i można dusić. Roboty jest więc z nimi zdecydowanie mniej, niż z grzybami bezpośrednio zebranymi. Po drugie: w grudniu są one jeszcze na tyle świeże, że zachowują pełnię AROMATU, który od razu kojarzy nam się z zapachem wrześniowego lasu. I choć grzyby suszone można przechowywać długo, to z czasem tego aromatu powolutku robi się nieco mniej.

suszone grzyby hurtownia radom kozienice

Cytrusy – na nie sezon trwa cały rok!

A skoro tak, to należy z tego korzystać. Bo gdy nie ma pod ręką naszych wspaniałych, krajowych truskawek, malin i czereśni, to właśnie cytrusy powinny w tym czasie wypełniać tę lukę. Pomarańcze, mandarynki i grejpfruty są bowiem zawsze jednakowo smaczne i jednakowo bogate w mikroelementy, a w szczególności w witaminę C, która jest wręcz strażnikiem odporności naszych organizmów.

Kiszonki – niby są przez cały rok, ale…

Zakłady produkcyjne pracują swoim jednostajnym rytmem. Tym samym, w zależności od pory roku, mamy na rynku kiszonki świeższe i starsze. Preferencje odbiorców są pod tym kątem podzielone, ale grudzień wydaje się być miesiącem, który utrafia w gusta większości konsumentów, oferując kapustę i ogórki kiszone, takie „w sam raz”, a więc w pełni ukwaszone, ale jeszcze wciąż jędrne i chrupiące.

kiszonki hurtownia starachowice kielce

Fasola, groch, orzechy…

Celowo wymienione razem, ponieważ mają ze sobą coś wspólnego. Są to bowiem NASIONA. A co za tym idzie – są prawdziwym bogactwem wszelkich możliwych składników odżywczych: witamin, minerałów, aminokwasów etc. Można śmiało powiedzieć, że to prawdziwe bomby zdrowia. Zarówno fasolę, groch, jak i orzechy włoskie czy laskowe, przechowuje się w formie podsuszonej. Mogą więc być magazynowane długo. Ale wiadomo, że nie wiecznie. I jak to na ogół bywa z tego typu produktami, w grudniu są one zwyczajnie najsmaczniejsze, bo najświeższe. Pewnie dlatego orzechy są tak popularne na świątecznych stołach 🙂

orzechy

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Kapusta i (samo) zdrowie

Kapusta i (samo) zdrowie

Zacznijmy od tego, że kapusta to nie tylko kapusta! Zarówno kapusta głowiasta, jak i kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepa, brukselka, kapusta pekińska – to odmiany tego samego gatunku, zwanego fachowo kapustą warzywną. Są to warzywa nie tylko smaczne i pożywne, ale też bardzo zdrowe. Dominują w kuchni europejskiej, azjatyckiej, amerykańskiej (obu Ameryk), australijskiej, a także zaznaczają swą obecność w kuchni afrykańskiej. Przyjrzyjmy im się.

czytaj dalej
Sezon na przetwory rozpoczęty!

Sezon na przetwory rozpoczęty!

Tak zwany sezon ogórkowy kojarzy nam się z okresem wakacyjnego wypoczynku. Zaradne i gospodarne osoby znajdą jednak odrobinę czasu, by poświęcić go na własnoręczne wykonanie pierwszych w roku domowych przetworów. I nie chodzi wcale tylko o ogórki małosolne, za którymi szaleją wszyscy Polacy. W grze są także choćby truskawki i czereśnie, czyli idealne składniki na domowe dżemy.

czytaj dalej