Co jeść w grudniu?

W warzywniaku każdy miesiąc ma swoją specyfikę, uwarunkowaną podażą i popytem. Grudzień jest specyficzny nawet podwójnie, bo to także okres świątecznych zakupów. Tym razem skupmy się jednak nie na tradycjach świątecznych, ale na tym, co szczególnie opłaca się jeść w grudniu i dlaczego.

Dary jesieni – wciąż świeże, smaczne i zdrowe!

Nasze rodzime owoce trwałe, a więc jabłka i gruszki, zbierane są celowo jeszcze przed osiągnięciem całkowitej dojrzałości. Właśnie po to, aby przedłużyć okres ich magazynowania. Co za tym idzie – grudzień jest dla nich miesiącem, w którym są wręcz idealne do spożycia, soczyste i pełne smaku. W podobnym stopniu wciąż świeże są warzywa korzeniowe i cebulowe, takie jak:

  • marchew,
  • pietruszka,
  • burak,
  • seler,
  • cebula,
  • czosnek.

Dlatego też właśnie w grudniu te warzywa i owoce powinny jak najczęściej gościć na naszych stołach i w naszych kuchniach. Dostarczają nam bowiem mnóstwo cennych składników odżywczych oraz są bez zarzutu, jeśli chodzi o smak. Nie można tego samego powiedzieć o owocach i warzywach pochodzących z upraw hydroponicznych. Są one na ogół uboższe w składniki pokarmowe od swych glebowych odpowiedników.

warzywa korzeniowe hurtownia

Suszone grzyby – prawdziwe kulinarne skarby!

Kto jeszcze nie docenia walorów kulinarnych suszonych borowików czy maślaków, ten powinien czym prędzej nadrobić zaległości! Po pierwsze: WYGODA! Suszone grzyby są już gotowe do użycia, jeśli chodzi o zupy. W daniach typu sosy lub farsze, wystarczy je zalać wodą, odczekać aż nasiąkną i można dusić. Roboty jest więc z nimi zdecydowanie mniej, niż z grzybami bezpośrednio zebranymi. Po drugie: w grudniu są one jeszcze na tyle świeże, że zachowują pełnię AROMATU, który od razu kojarzy nam się z zapachem wrześniowego lasu. I choć grzyby suszone można przechowywać długo, to z czasem tego aromatu powolutku robi się nieco mniej.

suszone grzyby hurtownia radom kozienice

Cytrusy – na nie sezon trwa cały rok!

A skoro tak, to należy z tego korzystać. Bo gdy nie ma pod ręką naszych wspaniałych, krajowych truskawek, malin i czereśni, to właśnie cytrusy powinny w tym czasie wypełniać tę lukę. Pomarańcze, mandarynki i grejpfruty są bowiem zawsze jednakowo smaczne i jednakowo bogate w mikroelementy, a w szczególności w witaminę C, która jest wręcz strażnikiem odporności naszych organizmów.

Kiszonki – niby są przez cały rok, ale…

Zakłady produkcyjne pracują swoim jednostajnym rytmem. Tym samym, w zależności od pory roku, mamy na rynku kiszonki świeższe i starsze. Preferencje odbiorców są pod tym kątem podzielone, ale grudzień wydaje się być miesiącem, który utrafia w gusta większości konsumentów, oferując kapustę i ogórki kiszone, takie „w sam raz”, a więc w pełni ukwaszone, ale jeszcze wciąż jędrne i chrupiące.

kiszonki hurtownia starachowice kielce

Fasola, groch, orzechy…

Celowo wymienione razem, ponieważ mają ze sobą coś wspólnego. Są to bowiem NASIONA. A co za tym idzie – są prawdziwym bogactwem wszelkich możliwych składników odżywczych: witamin, minerałów, aminokwasów etc. Można śmiało powiedzieć, że to prawdziwe bomby zdrowia. Zarówno fasolę, groch, jak i orzechy włoskie czy laskowe, przechowuje się w formie podsuszonej. Mogą więc być magazynowane długo. Ale wiadomo, że nie wiecznie. I jak to na ogół bywa z tego typu produktami, w grudniu są one zwyczajnie najsmaczniejsze, bo najświeższe. Pewnie dlatego orzechy są tak popularne na świątecznych stołach 🙂

orzechy

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Wszyscy kochamy małosolne!

Wszyscy kochamy małosolne!

Sierpień to miesiąc, w którym ogórki gruntowe sprzedają się lepiej, niż ciepłe bułeczki. Jedni uwielbiają ich smak na surowo, bo żaden ogórek szklarniowy im nie dorówna. Inni zaczynają już pomału kisić je na zimę. Ale prawdziwym przebojem sierpnia są ogórki małosolne, czyli lekko podkiszone, na szybko – w większym słoju lub glinianym, czy wręcz metalowym garnku.

czytaj dalej
Promocje, promocje, promocje!

Promocje, promocje, promocje!

Handel wolnorynkowy bez promocji w zasadzie nie ma racji bytu. To jest prawo, które reguluje się samo i nikt nie musi nad nim czuwać. Siłą sprawczą jest tu konkurencja. Jeżeli bowiem nagle przestały Ci się sprzedawać jakieś towary, to lepiej sprawdź, czy sąsiedni sklep nie zrobił na nie promocji i nie podebrał Ci w ten sposób klientów…

czytaj dalej