Zima na targowisku, czyli…

MRÓZ – wróg wielu warzyw i owoców

Targowiska skutecznie konkurują ze sklepami w walce o klienta. Mają swoje atuty, ale mają też i minusy. Do tych drugich z pewnością należy fakt, że towar na targowisku jest wystawiony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, a te potrafią być bezwzględne. Szczególnie dla tak wrażliwych produktów, jak owoce i warzywa, które źle znoszą wszelkie skrajne temperatury, zarówno wysokie, jak i niskie

Targowiska kuszą…

…I słusznie! Jeszcze nie tak dawno skazywano je zaocznie na odejście w zapomnienie, a tu okazuje się, że chyba są i pozostaną nieśmiertelne. Ludzie po prostu lubią robić zakupy na wolnym powietrzu, to już jest taki swoisty element kultury. Poza tym targowisko często kojarzy się z towarem „prosto od chłopa”, a więc świeższym, tańszym i ekologicznym. Niestety – jest to wizerunek nieco wyidealizowany i oderwany od rzeczywistości. Owszem, gdy robimy zakupy na targowisku wcześnie rano, to wtedy jest wszystko OK. Natomiast w godzinach popołudniowych latem wszystko na targu jest przegrzane, a zimą przemrożone. To jest często towar już tak kiepskiej jakości, że absolutnie nie może być mowy, ani o świeżości, ani o dobrej cenie, ani też z ekologią nie ma to wiele wspólnego.

hurtownia dla targowsik warzyw i owoców

Jak działa mróz?

Na pewno nie działa dobrze na sprzedawców stojących na targowiskach, którym można tylko współczuć, a także można ich trochę podziwiać za wytrwałość. A jak działa na owoce i warzywa? Wydawałoby się pozornie, że z mrozem powinno być wszystko OK, bo przecież robi się mrożonki, prawda? Otóż nie! Mrożonki powstają w ten sposób, że warzywa (lub owoce) zamrażane są błyskawicznie i w takim stanie już pozostają. Natomiast warzywa i owoce na targu zimą są narażone na gwałtowne zmiany temperatur: z magazynu do samochodu, z samochodu na stoisko, potem do samochodu i do magazynu… chłodno, ciepło, mróz i tak w kółko. To jest wręcz idealny sposób, by z najlepszych jakościowo produktów zrobić błyskawicznie kompost.

zima na targowiskach

Wszystkie smaki „do góry nogami”

W ziemniakach pod wpływem mrozu skrobia rozpada się na cukry proste. I dlatego przemrożone ziemniaki są słodkie. Mandarynki, pomarańcze i inne cytrusy kwaśnieją lub gorzknieją, ponieważ rozpadowi ulega sacharoza. Banany oraz jabłka stają się mdłe i bez smaku. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej (nomen omen). Przemrożone warzywa potrafią podczas gotowania przekształcać się w nieapetyczną breję. I oczywiście „wisienka na torcie” – mróz dokonuje w nich także totalnego spustoszenia, jeśli chodzi o wartości odżywcze.

owoce hurtownia radom kielce kozienice starachowice

Rozsądek przede wszystkim!

Wiadomo – sprzedawca chce zarobić, klient chce tanio i dobrze kupić… Ale wszystko powinno mieścić się w granicach rozsądku. Wrażliwe warzywa i owoce nie powinny być wystawiane na mróz i nie ma tu żadnej taryfy ulgowej. Zimą należy je kupować w takich sklepach, które potrafią im zapewnić odpowiednie warunki przechowywania, czyli umiarkowany chłód. W okresie przedświątecznym targowiska zazwyczaj tętnią życiem, ponieważ oferują mnóstwo towarów na czasie, które można kupić wręcz w biegu, bez potrzeby wchodzenia do sklepu. Oferują także bogactwo różnorodności oraz niskie ceny. Otwarte stragany nie są jednak w stanie konkurować ze sklepami, jeśli chodzi o właściwe przechowywanie produktów. Dlatego zarówno sprzedawcy, jak i klienci powinni ostrożnie podchodzić do kwestii handlu warzywami oraz owocami w temperaturach poniżej zera.

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Kapusta i (samo) zdrowie

Kapusta i (samo) zdrowie

Zacznijmy od tego, że kapusta to nie tylko kapusta! Zarówno kapusta głowiasta, jak i kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepa, brukselka, kapusta pekińska – to odmiany tego samego gatunku, zwanego fachowo kapustą warzywną. Są to warzywa nie tylko smaczne i pożywne, ale też bardzo zdrowe. Dominują w kuchni europejskiej, azjatyckiej, amerykańskiej (obu Ameryk), australijskiej, a także zaznaczają swą obecność w kuchni afrykańskiej. Przyjrzyjmy im się.

czytaj dalej
Sezon na przetwory rozpoczęty!

Sezon na przetwory rozpoczęty!

Tak zwany sezon ogórkowy kojarzy nam się z okresem wakacyjnego wypoczynku. Zaradne i gospodarne osoby znajdą jednak odrobinę czasu, by poświęcić go na własnoręczne wykonanie pierwszych w roku domowych przetworów. I nie chodzi wcale tylko o ogórki małosolne, za którymi szaleją wszyscy Polacy. W grze są także choćby truskawki i czereśnie, czyli idealne składniki na domowe dżemy.

czytaj dalej