Zima na targowisku, czyli…

MRÓZ – wróg wielu warzyw i owoców

Targowiska skutecznie konkurują ze sklepami w walce o klienta. Mają swoje atuty, ale mają też i minusy. Do tych drugich z pewnością należy fakt, że towar na targowisku jest wystawiony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, a te potrafią być bezwzględne. Szczególnie dla tak wrażliwych produktów, jak owoce i warzywa, które źle znoszą wszelkie skrajne temperatury, zarówno wysokie, jak i niskie

Targowiska kuszą…

…I słusznie! Jeszcze nie tak dawno skazywano je zaocznie na odejście w zapomnienie, a tu okazuje się, że chyba są i pozostaną nieśmiertelne. Ludzie po prostu lubią robić zakupy na wolnym powietrzu, to już jest taki swoisty element kultury. Poza tym targowisko często kojarzy się z towarem „prosto od chłopa”, a więc świeższym, tańszym i ekologicznym. Niestety – jest to wizerunek nieco wyidealizowany i oderwany od rzeczywistości. Owszem, gdy robimy zakupy na targowisku wcześnie rano, to wtedy jest wszystko OK. Natomiast w godzinach popołudniowych latem wszystko na targu jest przegrzane, a zimą przemrożone. To jest często towar już tak kiepskiej jakości, że absolutnie nie może być mowy, ani o świeżości, ani o dobrej cenie, ani też z ekologią nie ma to wiele wspólnego.

hurtownia dla targowsik warzyw i owoców

Jak działa mróz?

Na pewno nie działa dobrze na sprzedawców stojących na targowiskach, którym można tylko współczuć, a także można ich trochę podziwiać za wytrwałość. A jak działa na owoce i warzywa? Wydawałoby się pozornie, że z mrozem powinno być wszystko OK, bo przecież robi się mrożonki, prawda? Otóż nie! Mrożonki powstają w ten sposób, że warzywa (lub owoce) zamrażane są błyskawicznie i w takim stanie już pozostają. Natomiast warzywa i owoce na targu zimą są narażone na gwałtowne zmiany temperatur: z magazynu do samochodu, z samochodu na stoisko, potem do samochodu i do magazynu… chłodno, ciepło, mróz i tak w kółko. To jest wręcz idealny sposób, by z najlepszych jakościowo produktów zrobić błyskawicznie kompost.

zima na targowiskach

Wszystkie smaki „do góry nogami”

W ziemniakach pod wpływem mrozu skrobia rozpada się na cukry proste. I dlatego przemrożone ziemniaki są słodkie. Mandarynki, pomarańcze i inne cytrusy kwaśnieją lub gorzknieją, ponieważ rozpadowi ulega sacharoza. Banany oraz jabłka stają się mdłe i bez smaku. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej (nomen omen). Przemrożone warzywa potrafią podczas gotowania przekształcać się w nieapetyczną breję. I oczywiście „wisienka na torcie” – mróz dokonuje w nich także totalnego spustoszenia, jeśli chodzi o wartości odżywcze.

owoce hurtownia radom kielce kozienice starachowice

Rozsądek przede wszystkim!

Wiadomo – sprzedawca chce zarobić, klient chce tanio i dobrze kupić… Ale wszystko powinno mieścić się w granicach rozsądku. Wrażliwe warzywa i owoce nie powinny być wystawiane na mróz i nie ma tu żadnej taryfy ulgowej. Zimą należy je kupować w takich sklepach, które potrafią im zapewnić odpowiednie warunki przechowywania, czyli umiarkowany chłód. W okresie przedświątecznym targowiska zazwyczaj tętnią życiem, ponieważ oferują mnóstwo towarów na czasie, które można kupić wręcz w biegu, bez potrzeby wchodzenia do sklepu. Oferują także bogactwo różnorodności oraz niskie ceny. Otwarte stragany nie są jednak w stanie konkurować ze sklepami, jeśli chodzi o właściwe przechowywanie produktów. Dlatego zarówno sprzedawcy, jak i klienci powinni ostrożnie podchodzić do kwestii handlu warzywami oraz owocami w temperaturach poniżej zera.

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Ciekawostki, które zwiększają sprzedaż

Ciekawostki, które zwiększają sprzedaż

Sposobów na przyciągnięcie uwagi klienta, na wzbudzenie jego zainteresowania, a w rezultacie na zwiększenie obrotów – jest wiele. Dziś napiszemy o jednym, szczególnie ciekawym. Ciekawym dlatego, że koresponduje bezpośrednio z misją naszego bloga, na którym staramy się zamieszczać wartościowe informacje na temat warzyw i owoców. Ciekawym również z innych powodów…

czytaj dalej
Czy istnieje warzywo o bardziej wszechstronnym zastosowaniu, niż marchew?

Czy istnieje warzywo o bardziej wszechstronnym zastosowaniu, niż marchew?

Ktoś bystry mógłby w tym momencie „rzucić soją”, jako kontrprzykładem. Fakt – z soi robi się mnóstwo potraw, szczególnie wegańskich. Ale we wszystkich tego typu wyrobach soja jest w zasadzie tym samym, czyli „masą właściwą”, która musi być odpowiednio wzbogacona i doprawiona. Marchew natomiast jest niezwykle uniwersalna sama w sobie, co za chwilę udowodnimy.

czytaj dalej