Sierpień w warzywniaku, czyli…

Koniec z mrożonkami i sezonowanymi warzywami!

Można powiedzieć, że w sierpniu „zegar wegetacyjny” kończy zakreślać pełne koło. Sezonowane warzywa oraz mrożonki przestają być potrzebne, bo już wszystko mamy ŚWIEŻE! Warto z tego korzystać pełnymi garściami, bo z każdym miesiącem tej świeżości będzie coraz mniej. Które warzywa i owoce sierpnia zasługują na szczególną uwagę?

Sierpniowa marchew, tryskająca sokiem i witaminami!

O tym, jak ważna jest marchew w diecie, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Ale ta sierpniowa jest wyjątkowa! Jej miłośnicy uwielbiają wyciągać ją prosto z grządki i chrupać, rozkoszując się głębią soczystego smaku. W sierpniu jej droga na sklepowe stoiska jest wyjątkowo krótka, więc ta sklepowa tak samo kipi świeżością. Można z niej robić pyszne soki, koktajle warzywno-owocowe, surówki i rzecz jasna uświetni każdą zupę!

marchew hurtownia

Wakacyjna zupa? Oczywiście chłodnik litewski!

Chłodnik ze świeżych buraczków i boćwiny to prawdziwe arcydzieło kulinarne zarówno kuchni litewskiej, jak i polskiej. Rola sierpniowego buraka naturalnie nie ogranicza się do chłodnika, bo jest to warzywo, które można wykorzystać na mnóstwo sposobów. Sierpniowy barszcz, sierpniowa ćwikła, sierpniowe buraczki zasmażane – to są przysmaki, których zakosztować możemy wyłącznie w sierpniu. Następna taka okazja dopiero za rok!

chłodnik

Świeża cebula, to jest dopiero cebula!

Gdy ją przekrajamy, to biały sok dosłownie z niej kapie. Szczypie w oczy? Nie szkodzi – niech szczypie! Pokrojona drobniutko i dodana do kanapki, wynagrodzi nam to bogactwem smaku i zdrowia. Warto pamiętać, że nawet duszona lub smażona cebula zachowuje NIEMAL WSZYSTKIE swoje składniki odżywcze, a posiada ich cały arsenał. Wyjątek stanowi witamina C, która ginie pod wpływem temperatury.

cebula hurtownia radom kozienice starachowice kielce

Sierpniowe kwiaty, czyli… kalafiory i brokuły!

Tak, tak, bo to, co zjadamy z kalafiora i brokułu, to jest właśnie kwiatostan. Sierpień dla tych warzyw jest absolutnie wyjątkowy, bo to właśnie w sierpniu można kupić idealnie białego kalafiora oraz idealnie zielone brokuły. Ugotowane w parowarze, podane razem i polane zasmażką z tartej bułki – są jednym z najpyszniejszych i najzdrowszych letnich posiłków.
brokuł kalafior hurtownia

Sierpniowe liście…

Sierpień to jedyny taki miesiąc w roku, kiedy powinniśmy, wręcz jak króliki, zajadać się liśćmi. Kapusta, sałata, rukola, rukiew, szpinak, szczaw, natka pietruszki… Dla tych warzyw cały sierpień jest wręcz świętem. Świętują oczywiście ci, którzy umieją się delektować ich świeżością, przyrządzając je na wszelkie sposoby. Zupa szczawiowa ze świeżego szczawiu smakuje NAPRAWDĘ inaczej, niż ze szczawiu zakonserwowanego. A kapuśniak z młodej kapusty… Cóż, kapuśniak z młodej kapusty przyrządzimy TYLKO wtedy, gdy mamy młodą kapustę. To chyba logiczne, prawda?
sałaty

Sierpniowe owoce!

Do czereśni wreszcie dołączają wiśnie! Mniej jest wprawdzie wielbicieli wiśni jedzonych „ot tak”, niż smakoszy czereśni, ale za to wiśnie oferują daleko większe bogactwo zastosowań kulinarnych i nie tylko – wystarczy wspomnieć jedyną i niepowtarzalną nalewkę z wiśni. Używana z umiarem – gwarantuje dobre samopoczucie 😉 W sierpniu na stoiskach i straganach robi nam się purpurowo, za sprawą śliwek, borówek oraz jeżyn. Robi nam się też czerwono za sprawą malin i czerwonej porzeczki. Porzeczki oczywiście są także czarne oraz – odrobinę mniej popularne – białe. Królową porzeczek jest zdecydowanie czarna, gdyż to z niej wychodzą najwspanialsze soki i kompoty. Swój soczysty, zielony kolor dodaje słodki agrest, a dla wielbicieli czegoś „konkretniejszego” pojawiają się świeże, dorodne arbuzy. Korzystajmy z sierpnia, bo jest tylko raz do roku!
sierpniowe owoce hurtownia

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Owoce i warzywa na Wielkanoc

Owoce i warzywa na Wielkanoc

Wielkanoc to czas, kiedy większość rodzin tradycyjnie zbiera się przy stole, by celebrować to wyjątkowe święto. W tym dniu wiele osób stawia na dania mięsne, ale nie zapominajmy, że owoce i warzywa również powinny mieć swoje miejsce na wielkanocnym stole. Jakie owoce i warzywa najlepiej pasują do świątecznych potraw i jak je podać? Oto kilka propozycji.

czytaj dalej
Jak zadbać o stoisko owocowo-warzywne?

Jak zadbać o stoisko owocowo-warzywne?

Prawidłowo przyjęta dostawa, odpowiednie warunki przechowywania i starannie rozplanowana ekspozycja to kluczowe elementy strategii, które wpływają na sukces marketingowy. Podkreślmy te dwa słowa: SUKCES MARKETINGOWY. Owoce i warzywa kupują praktycznie wszyscy klienci, dlatego handel nimi powinien być dla przedsiębiorcy sukcesem, a nie dodatkiem, złem koniecznym, czy odrabianiem pańszczyzny. O sukces jednak trzeba zadbać i o tym będzie poniżej.

czytaj dalej