Słodkie słowo BURAK 🙂

I wcale nie będzie tu o buraku cukrowym i produkcji cukru. Burak jest rośliną słodką z natury, co pozwoliło na wyselekcjonowanie specjalnej odmiany, z której otrzymujemy cukier. Niemniej, oprócz sacharozy, burak sprezentował ludziom mnóstwo innych skarbów w postaci zdrowych składników odżywczych oraz unikatowych walorów smakowych.

Historia buraka zaczyna się w Babilonii…

…A przynajmniej ta historia, którą znamy. Najstarszy dokument, potwierdzający uprawę buraka w dorzeczu Tygrysu i Eufratu, pochodzi z VIII w p.n.e. Roślina ta była także powszechnie uprawiana w starożytnej Grecji oraz w Cesarstwie Rzymskim. I w zasadzie do dnia dzisiejszego burak należy do czołówki najpopularniejszych warzyw.

najlepsze buraki hurtownia skup sprzedaż

Dlaczego burak jest czerwony?

Sprawcą tego efektu jest betanina, inaczej czerwień buraczana. Jest to naturalny związek chemiczny, wykorzystywany powszechnie do barwienia produktów spożywczych. Przypisuje mu się także właściwości antyoksydacyjne.

A dlaczego burak jest zdrowy?

Burak ćwikłowy zawiera białko, cukry, sole mineralne, witaminy z grupy B oraz witaminę C. Swoją królewską wręcz pozycję we wszystkich dietach zawdzięcza jednak głównie ogromnemu bogactwu błonnika, a także zawartości kwasu jabłkowego, cytrynowego, winnego i szczawiowego. Odmiana liściowa buraka, czyli boćwina, także dostarcza mnóstwo błonnika i białka. Jest ponadto źródłem potasu, wapnia, magnezu, żelaza, witaminy C oraz E.

sok z buraków

Burak rządzi na stole!

Barszcz czerwony to jedna z najsmaczniejszych, najzdrowszych i najpopularniejszych zup polskiej kuchni. Natomiast w upalne, letnie dni, idealnym sposobem na pożywny i jednocześnie orzeźwiający posiłek jest chłodnik z buraków. Burak często pojawia się na naszym stole jako dodatek do niemal każdego drugiego dania w postaci klasycznej surówki z tartych buraczków. Z kolei burak liściasty, czyli boćwina, jest nieodłącznym składnikiem wykwintnych surówek oraz sałatek. Na szczególną uwagę zasługuje także ćwikła z chrzanem, czyli nasza polska „królowa przystawek”. Właściwie nie ma prawa jej zabraknąć na żadnym okolicznościowym przyjęciu! Ale to wszystko są rzeczy oczywiste dla każdego, natomiast możliwości wykorzystania buraka jest dużo więcej. Coraz większą popularnością cieszą się buraczki zapiekane. Kuchnia wegetariańska od dłuższego czasu lansuje z powodzeniem kotlety buraczane – prawdziwy rarytas diety bezmięsnej! Swoistą wisienką na torcie w tym zestawieniu są wszelkiego typu koktajle warzywno-owocowe z wykorzystaniem buraków.

hurtownia buraków radom kielce starachowice kozienice

Burak rządzi w piwnicy!

I to w niejednej! A to z tej prostej przyczyny, że jest wyjątkowo wdzięcznym warzywem do sporządzania przetworów. W swej podstawowej formie ugotowane, utarte i zawekowane buraczki są zadaniem dziecinnie wręcz prostym, któremu sprosta dosłownie każdy. Takie buraczki mogą być przechowywane w chłodnej piwnicy długo, nie tracąc nic ze swych walorów smakowych, ani zdrowotnych. I będą nam dostarczać przez cały sezon jesienno-zimowo-wiosenny surowca do barszczu oraz surówek. Tak samo można zamykać w słoikach gotową ćwikłę oraz sok z buraków.

Burak w warzywniaku…

…Często niestety pada ofiarą macoszego wręcz traktowania. Brudne korzenie i zwiędnięte liście w najniższym koszyku, to widok, który sprawia, że burak staje się artykułem wyłącznie dla koneserów. A tymczasem jest to warzywo, które powinno być lansowane. Ozdobą każdego stoiska warzywnego powinien być pęczek dorodnych i umytych buraków z imponującym pióropuszem jędrnych liści. To warzywo zdecydowanie na to zasługuje!

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Jakie ziemniaki do jakich potraw?

Jakie ziemniaki do jakich potraw?

Ziemniak – wykorzystujemy go na mnóstwo sposobów, ale czy na pewno robimy to dobrze? Znajomość odmian ziemniaków oraz ich optymalnego zastosowania może okazać się kluczem do sukcesów kulinarnych. Frytki, placki, kopytka, pyzy, ziemniaki gotowane, ziemniaki pieczone, zupy, sałatki – tu wszędzie ważny jest wybór właściwego ziemniaka!

czytaj dalej
Co można zrobić z papryki? Na przykład broń chemiczną :)

Co można zrobić z papryki? Na przykład broń chemiczną 🙂

Nie, nie, to nie jest żart. Papryka zawiera w sobie kapsaicynę – alkaloid wykorzystywany (w odpowiednio dużym stężeniu) do produkcji gazu pieprzowego. To właśnie ten alkaloid sprawia, że papryka jest pikantna. Ale spokojnie! Jego zawartość w papryce jest bezpiecznie niska. Poza tym wyekstrahowanie kapsaicyny …

czytaj dalej