Jak przedłużyć świeżość owoców i warzyw w sklepie?

Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się właściciele małych i średnich sklepów, jest świeżość warzyw i owoców. Od tego zależy, czy towar będzie wyglądał atrakcyjnie, a także, czy będzie generował zadowalające zyski ze sprzedaży. Małe i średnie sklepy zazwyczaj nie posiadają takich profesjonalnych warunków przechowywania, jak hurtownie. Ale istnieją inne sposoby.

Kontakt z dobrą hurtownią

Od tego należy zacząć. Dobra hurtownia to taka, która odpowiednio dostosuje swoją ofertę do potrzeb oraz możliwości odbiorcy. Małe sklepy powinny mieć zagwarantowaną możliwość częstego uzupełniania towaru w niewielkich partiach, by do minimum ograniczyć konieczność dłuższego przechowywania. Hurtownia powinna służyć także wsparciem logistycznym oraz profesjonalnym doradztwem, zarówno w kwestiach samego przechowywania owoców i warzyw, jak też odpowiedniego doboru asortymentu.

hurtownia owoców warzw kozienice

Jak najmniej plastiku!

Spora część producentów konfekcjonuje warzywa i owoce w plastikowych workach z otworami na powietrze. Bo tak jest tanio i nie ma co się dziwić. Hurtowni, odbierającej duże ilości towaru, nie będzie się opłacało go przepakowywać, ponieważ dysponuje chłodnią oraz wyposażeniem, które zapewnią świeżość. Ale jeśli sklep, który takiej chłodni i wyposażenia nie posiada, pozostawi owoce lub warzywa w takich plastikowych opakowaniach, to już jest błąd niewybaczalny. Nieco mniejszym błędem, ale wciąż jednak błędem jest rozpakowywanie i pozostawianie całego towaru luzem. Opcją optymalną jest przepakowywanie do niewielkich woreczków z naturalnego materiału (len, konopie etc.). Ten sposób zapewnia przepływ powietrza i sprawdza się przede wszystkim w przypadku owoców i warzyw trwałych, np. cytrusów, jabłek, czosnku, cebuli, ziemniaków. Z kolei miękkie owoce (truskawki, maliny etc.) najlepiej czują się w kobiałkach oraz kartonowych wytłoczkach.

Jak najmniej światła słonecznego!

To akurat powinno być jasne dla każdego, ale wypada i o tym wspomnieć dla porządku. Owoce i warzywa kochają słońce, ale tylko wtedy, gdy są jeszcze częścią całej, rosnącej w ziemi rośliny. Potem już zdecydowanie wolą cień.

przechowywanie warzyw owoców

Uwaga na etylen!

Działanie etylenu jest niestety bagatelizowane przez znaczną część sklepów, nawet takich typowych warzywniaków. Czym jest etylen? Zwany też etenem, jest naturalnym hormonem roślinnym, a także (jako gaz) służy do stymulowania procesu dojrzewania. Są owoce, które MUSZĄ być zbierane jeszcze przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, bo inaczej handel nimi przestałby być opłacalny. Wśród nich istnieje grupa, która – dojrzewając w warunkach sklepowych – wydziela etylen. Ten etylen potrafi zaszkodzić znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie niektórym warzywom. Spowoduje przebarwienia, więdnięcie, usychanie, czyli wszelkie niepożądane efekty.

Owoce, które podczas dojrzewania w sklepie wydzielają dużo etylenu:

Avokado, banany, brzoskwinie, morele, nektarynki, figi, jabłka, gruszki, mango, papaja, melony, pomidory.

Warzywa, którym szczególnie szkodzi wydzielany etylen:

Ogórki, fasolka zielona, brokuły, brukselka, selery naciowe, ziemniaki, sałata (i ogólnie warzywa liściaste), a także kwiaty cięte. 

Wymienione owoce i warzywa powinny przebywać możliwie daleko od siebie. Również nierozsądne jest umieszczanie cebuli tuż przy ziemniakach (psuje ich smak i przyśpiesza ich starzenie). I oczywiście należy regularnie robić przegląd asortymentu i usuwać nadpsute egzemplarze, by nie „zarażały” pozostałych. Istnieją także preparaty (często w formie saszetek), które pochłaniają wydzielany etylen – warto je stosować!

ZOBACZ NASZE POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Cała prawda o brukselce

Cała prawda o brukselce

Mała brukselka ma duży problem: nie wszyscy za nią przepadają z powodu charakterystycznego, gorzkawego posmaku. Tymczasem nie jest to wina wyłącznie brukselki. Sztuka gotowania polega bowiem na tym, by znać odpowiednie tajniki obróbki termicznej, właściwe dla danego warzywa. Kto je zna, ten może się cieszyć nie tylko wybornym smakiem brukselki, ale także jej zdrowotnymi właściwościami.

czytaj dalej
Polskie jabłka – za co je uwielbiamy?

Polskie jabłka – za co je uwielbiamy?

Polska jest europejską, a nawet wręcz światową potęgą w produkcji jabłek. Również w konsumpcji tych owoców Polacy nie mają zbyt wielu groźnych konkurentów. Jabłka to nasza wielowiekowa tradycja, a według Józefa Ignacego Kraszewskiego, wielkim miłośnikiem jabłek był król Jan III Sobieski, który podobno osobiście pielęgnował przypałacowy sad. Spróbujmy dziś odpowiedzieć na pytanie: za co kochamy te wyjątkowe owoce?

czytaj dalej